האם לבגידה רומנטית יש השלכה על הגירושין?

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

האם יש השלכות משפטיות של בגידה רומנטית בבן או בת הזוג – ומהן?

הדין העברי אוסר על קיום יחסי אישות של בני זוג נשואים עם אחרים ורואה זאת בחומרה רבה. מאחר והדין העברי חל בנושאים שונים במקביל לדין האזרחי – יש משמעות לבגידה ויש חשיבות ליכולת להוכיח בגידה.

במקרים בהם בן הזוג הנבגד מעוניין להתגרש ומבחינתו אין דרך חזרה, אולם קיימים בני זוג שיבליגו על בגידה חד פעמית, וישנם גם אנשים שמכל מיני סיבות – לא יפרקו את התא המשפחתי למרות בגידות חוזרות ונשנות.

גבר אשר יש לו הוכחות שאשתו בגדה בו – יכול לפנות לבית הדין הרבני ולחייב אותה להתגרש ממנו, וכך גם להיפך. אישה שיש לה הוכחה על בגידה של בעלה  יכולה ורשאית לפנות לבית הדין הרבני ולדרוש גם גט וגם פיצוי כתובה בגין הבגידה.

מהן השלכות של בגידה על זכויות רכושיות וממוניות?

חשוב להבהיר כי עצם קיומה של בגידה בתוך מערכת יחסים המתנהלת בין בני זוג נשואים, אינה מהווה פגיעה בזכויות רכושיות וזאת כל עוד העניין מתנהל בבית המשפט לענייני משפחה.

לעומת זאת, במידה ואישה נתפסה בוגדת בבעלה – והתיק יתנהל בבית הדין הרבני– קיים סיכוי מסוים, שהאישה תפסיד את יכולתה לדרוש איזון משאבים דהיינו יכולה היא להפסיד את זכותה לחלוק עם בעלה בזכויות הסוציאליות שנצברו במהלך הנישואין.

אמנם בהתאם לחוק יחסי ממון בין בני זוג, אין כלל חשיבות למי שגרם לפירוק הנישואין ועל כן אין התייחסות בחוק לפגיעה בזכויותיו של מי מבני הזוג, אך במקרה של בגידה חשוב להבהיר כי בית הדין הרבני יעשה הכל על מנת לגרוע מזכויות האישה.

מנגד, יש להדגיש כי בבית המשפט לענייני משפחה במקרה של מחלוקות על חובות שנוצרו בעקבות הבגידה נקבע כי חובות אלו הם אינם משותפים וחלים אך  ורק על הצד שבגד, בהנחה שהוא הוציא כספים על פילגשו או הימר והפסיד את כספם ורכושם של בני הזוג.

בהתאם לדין העברי, אם הבעל הוכיח שהאישה בגדה בו, הוא יוכל לגרום לכך שהיא תאבד את זכויותיה הרכושיות ואם האישה היא הנבגדת, זכויותיו של הבעל לא יפגעו כלל, אך מנגד היא יכולה לזכות בכתובתה בסכום נכבד ביותר.

ויובהר כי, חרף העובדה שבתי הדין הרבניים מחויבים להתנהל בהתאם לחוק יחסי ממון, בפועל הדבר לא תמיד קורה.

לפיכך, במקרה בו רוצים להביא את מערכת היחסים לקיצה בשל בגידה, חשוב מאוד, לפנות לייעוץ משפטי, על מנת לערוך בדיקה יסודית בדבר חשיבות הקדמת הצד שכנגד במרוץ הסמכויות.

השלכות בגידה על קביעת ההורה המשמורן:

‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎קביעת ההורה המשמורן נקבעת אך ורק בהתאם לעיקרון המנחה של טובת הילד. לפיכך, במידה ואישה בגדה בבעלה אל לה לחשוש מפני הנורא מכל – לקיחת ילדיה, ובמידה והבעל בגד באשתו אל לו לחשוש מפגיעה בזכותו להסדרי ביקור וראייה של ילדיו.

אומנם בתי הדין הרבניים מתייחסים בחומרה למעשה בגידה של אישה, אך קביעת ההורה המשמורן תיקבע בהתאם להמלצת פקידת סעד ולתסקיר והבגידה לא תשליך על יכולתה לגדל את הילדים.

השלכות הבגידה על מזונות אישה:

אישה שאינה עובדת כלל תהא זכאית למזונות מבעלה, אולם, כלל ידוע הוא, כי אישה אשר בגדה בבעלה, לא תהא זכאית למזונות אישה.

על מנת שזכותה זו תיפגע, על הבעל יהא להוכיח שהיא בגדה בו, בצורה שהיא אינה לפרשנות.

כמו כן, חשוב להדגיש כי הבגידה אינה פוגעת בזכותה של האישה לקבל מזונות עבור ילדיה ואין קשר בין מזונות ילדים למזונות אישה.

השלכות הבגידה על תשלום הכתובה:

אישה שהוכח באופן חד משמעי שלא משתמע לשני פנים, כי בגדה בבעלה, לא תהא זכאית לפדיון כתובתה.

מנגד בעל שהוכח כי בגד – עשוי להיות מחויב בכתובה ותוספת כתובה כפיצוי לאשתו על בגידתו.

השלכות הבגידה על הגירושין עצמם:

בעל שיכול להוכיח כי אשתו בגדה בו ויש בידו ראיות לכך – תהא זו עילה מספיקה להגשת תביעת גירושין והוא יוכל לכפות עליה גירושין בין אם היא מסכימה ובין אם לאו. כלומר, במידה והוכח על ידי הבעל באופן חד משמעי כי אשתו בגדה בו, אזי, יוכל הוא להתגרש ממנה גם ללא הסכמתה.

כמו כן, בעבור אישה הרוצה להתגרש מבעלה, הודאה מצידה בדבר בגידה בבעלה גם תשמש עילה לגירושין.

גם גבר בוגד לא יצא מכך בקלות בבית הדין הרבני, והגם שההתייחסות לגבר בוגד שונה מהתייחסות לאישה בוגדת – בית הדין הרבני מחמיר עם בעלים בוגדים ועשוי לחייב את הבעל בדמי הכתובה ובתוספת כתובה.

השלכות הבגידה על נישואין בעתיד:

אם האישה החליטה להודות בדבר בגידתה על מנת להתגרש מבעלה, עליה לזכור, כי יחול איסור מוחלט לגבי נישואיה לגבר עימו בגדה, שכן אישה שבגדה הנה בבחינת אסורה על בעלה ובועלה”.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן