האם כדאי להכין צוואה?

אמונות טפלות בנוגע לכתיבת צוואה

יש אנשים המאמינים שכתיבת צוואה מביאה לדיאלוג עם המוות כלומר יש בה כדי להעלות למודעות שלנו, נושא בלתי נעים בעליל – המוות. ככלל אנו מחזיקים בהרבה אמונות טפלות. אמונות טפלות הן חלק מהמסורת שלנו  לכל עדה אמונה טפלה משלה ויש גם אמונות טפלות חוצות גבולות עדות ומגדרים.

אין לעבור מעל ילד שוכב על הרצפה כדי לא לפגוע בגדילתו, מראה שנשברת מביאה מזל רע למשך שבע שנים,  אין לשבת בפינת השולחן שאחרת לא תינשאו שבע שנים, אין לשרוק בבית וגם אין לפתוח מטריה בבית. אסור לספר בשבחם של ילדים וליתר בטחון יש לומר בן פורת יוסף אם נאמרו דברים משבחים אודות ילדינו….

כך גם לגבי צוואה קיימת אמונה טפלה וגם אם אין כזאת הרי שקיימת תחושה לא נעימה בכל מה שנוגע לעריכת צוואה, כאשר האמונה העממית היא שכתיבת צוואה מיועדת רק לאנשים מבוגרים או כאלה שצופים פני מוות.

אז מדוע בכל זאת מומלץ לחתום על צוואה?

אין אנו יודעים מה ילד יום, ועדיף להסדיר מבעוד מועד את ההורשה של הרכוש לבן/בת הזוג ולילדים או לכל גורם אחר – שכן אם יקרה דבר בלתי צפוי, כתיבת צוואה כבר לא תהיה רלוונטית, והחוק יכתיב לנו את חלוקת הירושה ומי יזכה בה.

יש להביא בחשבון גם שאדם חולה או מבוגר יכול להיות לעיתים בלתי כשיר לחתום על צוואה, ורצוי להקדים על מנת שלא להימצא במצב בו מתקיימת העדר כשירות לפעולות משפטיות, לרבות לחתימה על צוואה.

אם ברצונך לדאוג למשפחה ובמיוחד לילדים לאחר פטירתך, עליך לערוך צוואה והדברים נכונים שבעתיים אם אתם מצויים בזוגיות או בנישואין שניים/ שלישיים ומעלה, או כאשר יש ילד עם נכות או חוסר יכולת או חוסר כשירות שיש להגן עליו.

צוואה היא הדרך הבטוחה ביותר לדאוג לחלוקת העיזבון על פי רצונו של הנפטר.

החוק בישראל מציין בחוק הירושה ארבעה סוגים שונים של צוואות, שעל ביצוען מופקד הרשם לענייני ירושה במשרד המשפטים.

צוואה היא הצהרה בכתב (למעט כאשר עסקינן בצוואה בעל פה כאשר מדובר בשכיב מירע), המהווה מסמך משפטי, ומסדירה את חלוקת הרכוש של אדם לאחר מותו.

מקרה לדוגמא בו נכון וראוי לערוך צוואה

אדגים מקרה שבו יש צורך לערוך צוואה דווקא כדי שלא לקפח אף ילד.

רונית התאלמנה מבעלה ולה ארבעה ילדים, שתי בנות ושני בנים.  שתי הבנות נישאו ולצורך רכישת דירה בסמוך לנישואין נתנו רונית ובעלה המנוח 300,000 ₪ לכל בת.

הבנים טרם נישאו ויש בכוונת רונית, וכך גם הוסכם בינה לבין בעלה המנוח, כי יש להקציב לכל בן 300,000 ₪ בדיוק כפי שהבנות קיבלו בעת שנישאו.

אם רונית לא תערוך צוואה – כל רכושה יתחלק בין ארבעת הילדים, ללא כל התחשבות בעובדה שהבנות קיבלו מתנה כאשר נישאו ורכשו דירה,  והבנים טרם נישאו ורכשו דירה.  במצב כזה שבו רונית לא ערכה צוואה המתייחסת להקצבה לדירה לכל ילד – הסכום שמיועד להם נבלע בתוך העזבון, ולא ייוחד להם.

זוהי דוגמא פשוטה, לא דרמטית, שיכולה לקרות בכל בית ובית בישראל. ההורים מספיקים לעזור לילד אחד בטרם נפטרו, ולילדים האחרים לא הספיקו לסייע ברכישת בית. זה יכול לקרות כמעט בכל משפחה.

המקרה שתיארתי לעיל, הוא המקרה הקלאסי בו הורים מעוניינים לתת שווה בשווה ללא אפליה וללא קיפוח לכל ארבעת ילדיהם, אך אם ההקצבה המיוחדת לרכישת דירה בעת נישואין לא תאוזכר בצוואה – יקופחו שני הבנים למרות שאין ולא הייתה להורים כל כוונה להפלות בין ילדיהם.

אין גם בטחון שהאחיות יאפשרו לאחים לקחת את חלקם בטרם חלוקת העזבון והן גם לא חייבות להסכים לכך, לפחות מההיבט המשפטי ולהיבט המוסרי אין אני נכנסת במאמר זה.

מה מציע המשרד בכל הנוגע לעריכת והכנת צוואה?

עריכת צוואה לאחר הפעלת שיקול דעת משותף, לרבות קבלת הסבר מקדים על כל האפשרויות הנוגעות לצוואה וחלוקת העזבון וזאת על ידי צוות עורכי דין מנוסה עד מאד מומחה בדיני משפחה וירושה.

משרדנו קיים למעלה מ- 30 שנה ועורכי הדין הינם עורכי לדין לדיני משפחה ולדיני ירושה, ואין אנו עוסקים בכל נושא אחר מלבד דיני משפחה, ירושה וגירושין.

אצלנו תקבלו מידע מקיף על הכנה נכונה של צוואות.

אנחנו שומרים על עותק של הצוואה ומדריכים אתכם למי ליתן עותק ממנה וכן נותנים לכם הדרכה על הפקדת הצוואה ברשם הירושות.

אנו נותנים שירות של הוצאת צו ירושה או צו קיום צוואה במקרה של פטירה.

אנחנו מבצעים עמכם תכנון מוקדם לטיפול ברכוש ונכסים תוך שמירה על זכויותיכם וזכויות קרוביכם.

אנו עורכים ומנסחים גם צוואה הדדית, אשר מקובלת בדרך כלל בין בני זוג.

פנו אלינו ונשמח לסייע לכם בעריכת צוואה, בהוצאת צו קיום צוואה ובהוצאת צו ירושה, ובכל עניין הנוגע להורשה לאחר המוות ולניהול עזבון.

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן