האם הסכמה להתגרש מהווה עילה לכפיית גט?

בבית הדין הרבני בנתניה, נדונה תביעת אישה כנגד בעלה בה היא ביקשה לכפות עליו גט מחמת העובדה שהסכים להתגרש. הבעל נתן הסכמתו לגירושין בבית המשפט לענייני משפחה אך טען באותה נשימה כי יש לברר את המחלוקות הרכושיות שבין בני הזוג עוד לפני ביצוע הגירושין.

הבעל טען לזכויות בירושת האישה. אמנם בדרך כלל לא נעשה איזון משאבים בירושה, וירושה אינה ברת איזון, ואולם זכותו של צד לטעון טענות ולנסות להוכיח את טענותיו המשפטיות והעובדתיות, ואין לחסום את דרכו.

ידוע גם, שמבחינה הלכתית יש לבצע את הגט בו זמנית לסיום הנושאים האחרים הכרוכים בגירושין.

הבעל התנגד לגירושין ואמר שיסכים להתגרש לאחר שינתן פסק דין בתביעה הרכושית שהגיש כנגד האישה, שעניינה זכויות בירושה שירשה האישה.

בדיון שנערך’ טען ב”כ האישה שמכיוון שהצדדים הביעו הסכמה לגירושין בביהמ”ש אין מקום לעכב את הגירושין ועל הצדדים להתגרש מידית ותביעות הרכוש של הבעל, אם ישנן, יתבררו בערכאה האזרחית כלומר בבית המשפט לענייני משפחה.

ב”כ הבעל טען שהבעל לא מסכים להתגרש עד שיקבל זכויות המגיעות לו לפי דעתו ברכוש שקבלה האישה בירושה.

הוסכם בבית המשפט לענייני משפחה בעניין הגירושין

ביה”ד עיין בפרוטוקול ביהמ”ש, בפרוטוקול זה נכתב שהאישה דרשה גירושין, הבעל אמר שאם האישה מעוניינת בגירושין הוא לא יכול להכריח אותה לחיות עמו, ולכן יסכים לגירושין ובתנאי שימצה זכויותיו הממוניות.

משמע, גם בביהמ”ש העלה ב”כ הבעל טענותיו לגבי זכויות שיש לו לדעתו בירושת האישה וביהמ”ש קבע שזכותו של הבעל להגיש תביעותיו. בדיון שנערך בביהמ”ש הסכים הבעל לפירוק השיתוף, בבית הצדדים, ברכב הצדדים ובחשבון הצדדים.

בית הדין הרבני קובע שאין בהסכמה שניתנה בפרוטוקול כדי להוות עילת גירושין ויש צורך להוכיח עילות גירושין כדי לחייב בגט

אין בעובדה שהבעל הביע הסכמה לגירושין לאור תביעת האישה והמעשים החד צדדיים שעשתה בכדי לחייב את הבעל להתגרש מיידית. ההיפך הוא הנכון מפרוטוקול הדיון עולה שהבעל דרש זכויות המגיעות לו לדעתו ברכוש שהגיע לאישה בירושה. הבעל זכאי לדרוש בירור של תביעתו הממונית, ואין לחייבו להתגרש כשמתוך הפרוטוקול עולה שהסכמתו היא לאור המצב שנוצר ואין הוא חוזר בו מתביעותיו הממוניות.

אין בעובדה שהבעל הסכים לפירוק שיתוף מידי בנכסים שאין חולק שהם משותפים לצדדים, בכדי לחייבו להתגרש. אדרבה ביה”ד חושב שאם לא יינתן לכל אחד מבני הזוג את יומו לבירור זכויותיו, בני זוג יימנעו מלהביע את רצונותיהם והסכמותיהם, הדבר יגרום להעצמת הסכסוך בין בני הזוג ויגרום שצד שאינו חפץ כל כך בגירושין אך מסכים להם בדיעבד, לטעון טענות שקריות, ובזה יועצם הסכסוך, ואין ספק שדבר זה הוא תקלה לציבור, כלשון בית הדין הרבני בהחלטתו.

דרישתו של הבעל לסיים את כל העניינים הממוניים שביניהם לפני הגירושין אין בה כדי לחייבו להתגרש, ואדרבה היא נכונה הלכתית וכמו שנקבע ב”סדר הגט” (אות פ”א) שיש לפתור כל העניינים הממוניים שבין הצדדים כולל עניין הכתובה לפני הגירושין.

לפיכך’ קובע ביה”ד לעניין תביעת הגירושין של האישה

אין בעובדה שהבעל הסכים להתגרש בכפוף לזכויות המגיעות לו לדעתו בכדי לחייבו להתגרש, ולפיכך זכותו למצות טענותיו הממוניות.

הדיון נקבע להוכחות האישה לעילותיה לגירושין. בדיון לא הועלו עילות כל שהן, לפיכך רושם ביה”ד לפניו הסכמתו העקרונית של הבעל להתגרש, אך אין בהסכמתו זו בכדי לחייבו להתגרש באופן מיידי.

יתר על כן, האישה הגישה תביעותיה בביהמ”ש ובכך מנעה מביה”ד להתערב בנושא הממוני ולנסות למצוא פשרה או לתת פסיקה בעניינים הרכושיים.

ב”כ האישה מלין שהדיונים בביהמ”ש אמורים להמשך שנים רבות דבר שיגרום לעיגון האישה. ביה”ד קובע שאין לו להלין אלא על עצמו שבחר הערכאה שבה, לדבריו הדיונים נמשכים שנים רבות, ולא הגיש התביעה לביה”ד, שכפי הידוע לכל הבאים בשערי בית דיננו, שהתביעה הייתה יכולה להתברר תוך מספר חודשים.

לאור האמור לעיל’ דוחים תביעת האישה לחייב הבעל בגירושין, בגין ההסכמה לגירושין שהובעה ע”י הבעל בביהמ”ש.

בית הדין קובע כי פיצול התביעות ע”י ב”כ הצדדים הוא זה שגורם לסחבת בסיום כולל של ההליכים בין הצדדים, ואולם מאחר וזכותו של מתדיין לבחור את הערכאה להגשת תביעותיו – יש להמתין עד לברור התביעות.  (תיק מס’  977824/1) בבית הדין הרבני בנתניה.

המסר הוא שעצם ההסכמה להתגרש אינה מהווה עילת גירושין.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן