דרכי כפיית גט

דרכי כפיית גט כנגד סרבן או סרבנית גט

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

המחוקק ביקש לתת לבית הדין הרבני את השיניים לאכוף פסקי דין של גירושין. חוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין) תשנ”ה – 1995 מפרט שורה של סנקציות הנקראות צווי הגבלה שנועדו לגרום לבעל להסכים לגירושין.

ס’ 1(א) לחוק קובע שאם בית דין רבני נתן פס”ד לגירושין והבעל מסרב, ניתן להוציא כנגדו צו הגבלה:

“קבע בית דין רבני, בפסק דין או בהחלטה (בחוק זה – פסק דין), שאיש יתן גט לאשתו, והאיש לא קיים את פסק הדין, רשאי בית הדין, במטרה להביא לקיום פסק הדין, ליתן נגדו בהתאם להוראות סעיף 4, צו הגבלה כמשמעותו בסעיף 2 או צו הגבלה בדרך של מאסר כפיה כמשמעותו בסעיף 3 או צו הגבלה בדרך של בידוד בהתאם להוראות סעיף 3א (להלן – צו הגבלה)”.

החוק אינו מבחין בין סוגים שונים של פסקי דין לגירושין – כפיה, חיוב, מצווה או המלצה.

הסמכות כעקרון יכולה לחול גם על אשה סרבנית, אבל החוק קובע שהוצאת צו כנגד אישה סרבנית מחייב את אישור נשיא בית הדין הרבני הגדול. צווי הגבלה כנגד הבעל לא חייבים אישור. בדרך כלל מי שהינו סרבן הוא הגבר, ויש פחות נשים סרבניות גט.

החוק מגביל את יכולתו של הבעל לקבל היתר נישואין לשאת אישה שניה במקרה שבו הוא מסרב לתת גט.

מה מכילים צווי הגבלה?

סעיף 2 לחוק מפרט אלו אמצעים יש בידי בית הדין כדי לכפות גירושין על סרבן או סרבנית

הסנקציות העקיפות:

  1. איסור יציאה מן הארץ.
  2. איסור קבלת דרכון או ביטול דרכון.
  3. איסור על קבלה או חידוש של רישיון נהיגה.
  4. איסור על מינוי למשרה ממשלתית או תפקיד ציבורי.
  5. איסור על עיסוק במקצוע המחייב רישיון מטעם המדינה.
  6. פתיחת חשבון בנק או למשוך צ’קים מהחשבון.
  7. לגבי בעל שהוא אסיר – מניעת ביקורים, חופשות, שחרור על תנאי וכו’.

הסנקציות הישירות

מעבר לסנקציות העקיפות, סעיף 3 לחוק נותן סמכות לבית הדין הרבני להטיל סנקציה ישירה של מאסר עד תקופה של 5 שנים עם הארכה לעוד 5 שנים נוספות על הבעל.

“(א) ציווה בית דין רבני בצו הגבלה לאכוף אדם במאסר לציית לפסק הדין (להלן – מאסר כפיה), יחולו הוראות סעיף 6(3) עד (5) לפקודת בזיון בית המשפט, אלא שבמקום “בית משפט שהטיל את המאסר” יראו לצורך חוק זה כאילו נאמר “בית הדין הרבני שנתן את הצו” ויחולו השינויים הנובעים מכך.

(ב) תקופת מאסר הכפייה לא תעלה על חמש שנים; אולם רשאי בית הדין, אם ראה שהדבר דרוש לקיום פסק הדין, לאריכה מפעם לפעם ובלבד שתקופת מאסר הכפייה הכוללת לא תעלה על עשר שנים.”

יש לזכור שזו סנקציה ישירה על הבעל, ולכן אם אין בהלכה עילה לכפיית גט המקרים שבהם בד”ר ישתמש בסמכות המאסר הם נדירים מאוד.

אמנם, בחוק שיפוט בתי דין רבניים (נישואין וגירושין) יש לבד”ר סמכות להוציא צו מאסר על הבעל, אבל כדי לאכוף את צו המאסר הזה היועמ”ש לממשלה צריך לבקש אישור לצו המאסר מבית המשפט המחוזי, ובפועל הדבר לא יבוצע אם לא ניתן פסק דין לכפייה שלה גט אלא פסק דין הממליץ על כך בלבד.

המחוקק חשש בשעתו שבתי הדין הרבניים יעשו שימוש לרעה בסמכותם להטיל עונשי מאסר על בעלים סרבני גט, והגביל את סמכותם בדרך זו.

בפועל, החוק הינו דבר חיובי ביותר, כי הרבה נשים מסורבות גט נעזרו בו. הדבר תלוי מאוד בהרכב של הדיינים בבד”ר, יש דיינים שיותר נוטים להוציא צווי הגבלה ויש דיינים שפחות נוטים לסייע לאשה באמצעות צווי הגבלה.  יחד עם זאת חשוב לציין שבתי הדין הרבניים אינם מסתכלים כיום בצורה חיובית על סרבני גט, וגישתם הינה נאורה בהיבט זה.

לנשיא בד”ר הגדול יש סמכות להעביר תיק גירושין מהרכב להרכב, ולכן, אם אישה מופיעה בפני הרכב שלא מוכן להוציא צווי הגבלה קיים הרכב מיוחד שנקרא בד”ר להתרת עגונות בירושלים. ניתן להגיש בקשה לנשיא בד”ר הגדול והוא יכול להשתמש בסמכותו להעביר את התיק לבד”ר להתרת עגונות. במקרים רבים בד”ר מאיים במהלך הדיון על הבעל שאם לא יתן גט, בד”ר יפסוק וישית עליו סנקציות, והבעל נבהל ומשתף פעולה, ולכן לא תמיד ניכר  האפקט של החוק בפסקי הדין עצמם, שכן בפועל בית הדין לא משתמש בסמכותו ולא מפעיל במקרים רבים, אלא במקרים חריגים את הסנקציות שיש בכוחו להטיל כדי לכפות גט פיטורין על הסרבן.

במקורותינו מדובר על סנקציה של חרם ונידוי. בימינו, חרם ונידוי הם לא סנקציה יעילה בחברה חילונית, וגם פחות ופחות בחברה הדתית/חרדית. בנוסף, יש מחלוקת בפסיקה הישראלית האם בכלל מוסמך בד”ר להטיל סנקציות של חרם ונידוי (הוצאת כתב סירוב) – יש ספק האם סנקציה של הטלת חרם ונידוי תעמוד במבחן בג”צ, כי מדובר בסנקציה עונשית שאין חוק המסמיך פעולה כזאת.

כך או כך, כיום יש אמצעים יעילים לשחרור עגונות, ובית הדין הרבני לא רק שאינו מעודד סרבנות גט אלא עושה כל שלאל ידו כדי לשחרר בן זוג מכבליו של האחר שמחזיק בו שלא כדין, ומשתמש בסרבנות כאקט של נקמה או בשל רצון להשיג הישגים כלכליים כאלו ואחרים.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן