נישואין אזרחיים

נישואין אזרחיים – מהם ?

גם זוגות הנישאים בנישואין אזרחיים צריכים להתגרש בגירושין בבית הדין הרבני אם הינם יהודים.

הפתרון – עריכת הסכם ממון טרם נישואין

לירון ואלחנן הינם שני אנשים צעירים, הסולדים מעצם הרעיון להינשא ברבנות בטכס דתי. האם נישואין אזרחיים בקפריסין הינן פתרון טוב ? בארץ אין פרוצדורה של נישואין אזרחיים. גירושין בישראל חוסים תחת כנפיו של בית הדין הרבני במידה ובני הזוג יהודים, גם אם התחתנו בחו”ל בנישואין אזרחיים.

הפן החיובי הוא שהממסד בארץ יכיר בלירון ובאלחנן כזוג נשוי לכל דבר ועניין. אם אלחנן ולירון יציגו תעודת נישואין מקורית המעידה על כך שנישאו על פי חוקי קפריסין, הרי שהם יירשמו במשרד הפנים כזוג נשוי, אף אם לא נשאו בארץ בטכס דתי

כל עוד אלחנן ולירון יהיו מאושרים זה עם זו – לא תהיה להם כל בעיה. הפן השלילי מורכב יותר.

ראשית – במידה ובני הזוג יסתכסכו ביניהם, וירצו להתגרש בארץ, אפילו בהסכמה, הרי שהרשות היחידה המוסכמת לסדר גט פיטורין הינה בית הדין הרבני. גירושין של בני זוג יהודים הינם בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני.

שנית – כל צד רשאי – אף בלא הסכמת השני – לפנות לבית הדין הרבני בתביעה כלשהי נגד בן זוגו, ויכול לכפות על בן הזוג השני להתדיין בבית הדין הרבני.

ושלישית – נישואין אזרחיים אינם פוטרים את בן הזוג מהחיובים החלים עליו על פי ההלכה. על פי חוקי המדינה גם בני זוג שנישאו זה לזו בנישואין אזרחיים – ובתנאי ששניהם יהודים – חייבים בכל החיובים החלים עליהם על פי ההלכה היהודית.

לדוגמא, אפילו נישאו בנישואין אזרחיים, חייב אלחנן לפרנס את אשתו, ואין הוא יכול לאלץ אותה לצאת ולעבוד, ובמקרה של סכסוך תוכל לירון לתבוע מזונות ואלחנן יחוייב בכל החיובים החלים על בעל כלפי אשתו. יתר על כן אישה הנשואה בנישואין אזרחיים יכולה לתבוע מבעלה גם מזונות משקמים.

היה ולירון תעזוב את אלחנן או תסרב לקיים עמו יחסי אישות – הרי שאלחנן יוכל לפנות לבית הדין הרבני ולבקש להכריז עליה מורדת, ולשלול ממנה את הזכות למזונותיה, וכל זאת חרף העובדה שבני הזוג נישאו בנישואין אזרחיים.

נישואין אזרחיים הינם פתרון טוב כאשר מדובר בנישואי איסור (כמו כהן וגרושה) או כאשר אחד מבני הזוג יהודי, והשני חסר דת או בן דת אחרת (נוצרי, מוסלמי וכו’) זוגות כלא נאלצים להינשא בחו”ל מאחר ואין להם אפשרות להינשא בארץ.

במקרים חריגים יכול בית הדין הרבני להפקיע את הנישואין אם אחד מבני הזוג מסרב לתת גט או לקבלו, אולם אין זו הפרוצדורה השגורה והמקובלת.

במקרה של בני זוג ששניהם יהודים ושאינם פסולי חיתון, הפתרון אינו נישואין אזרחיים אלא עריכת הסכם יחסי ממון בין בני זוג, שיסדיר את כל הבעיות שעשויות להתעורר במקרה של כישלון הנישואין.

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן