מרכז גישור בדיני משפחה

א’ - ה’ : 18:00 - 09:00
050-969-3850
תובל 40, רמת גן
עו"ד אלינור ליבוביץ

מחפשים עורך דין לענייני משפחה?

הגעתם למקום הנכון אלינור ליבוביץ עו"ד גישור, גירושין, דיני משפחה, צוואות וירושות

  ארבעת סוגי צוואה על פי חוק הירושה

  עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

  מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

  מהי צוואה?

  אדם יכול לנסח בעצמו את צוואתו, אולם תמיד רצוי ומומלץ להיוועץ, על מנת למנוע סכסוכים עתידיים בין היורשים וקרובי המשפחה

  "הצוואה היא מסמך מיוחד במינו. היא מסמך משפטי, אך מסמך זה אינו חסר נשמה. הוא כמו מכתב אישי אחרון, ביטוי של משאלות, אהבות, רגשות ואף חשבונות, היוצאים ממעמקי לבו של אדם המהרהר במותו ובמה שיקרה אחרי מותו. כאן צופה הוא אל התחנה האחרונה של חייו – והראשונה שאחרי מותו. כאן הניסיון האחרון שלו לעצב את חייהם של    הנשארים אחריו, ולמצער, להשפיע עליהם. כאן תקוותו האחרונה לחיות בזיכרונם באהבה ובהכרת תודה. ולא רק בשל כך קשה פרשנותה של צוואה מפרשנותו של כל מסמך משפטי אחר. אין היא כפרשנותו של חוק, שצור מחצבתו, ההליכים שקדמו לחקיקתו ומטרותיו ותכליותיו ידועים. אין היא כפרשנותו של חוזה שהצדדים לו, בדרך-כלל, בין החיים, והם או הנסיבות מעידים על הכוונות ועל התכליות שעמדו ביסודו. כאן מונח לפנינו דף נייר שבתוכו גלומים דבריו של המנוח, ואנו, שמצווה עלינו לקיים את דבר המת, עלינו לשמוע את קולו, להבין את דבריו ולהטות אוזן לבנות הקול המשתמעות מתוך דבריו…" (כב' השופט טירקל בע"א 7735/02 עזבון המנוח ניסים אלבז ז"ל נ. פז)

  מכאן שעל בית המשפט להתחקות אחר רצון המצווה, לנסות ככל שניתן לבדוק האם הצוואה משקפת את רצונו האחרון והאמיתי ולקיים הוראתו זו, שהינה מסמך משפטי מחד ומאידך הינה משאלת ליבו האחרונה.

  על פי חוק הירושה קיימים ארבע סוגים של צוואה ואלו הם :

  צוואה בכתב יד- נעשית בכתב ידו של המצווה.

  צוואה זאת צריכה לא רק להיות כתובה בכתב ידו של המצווה אלא גם להיחתם על ידו ולהיות נושאת תאריך גם הוא כתוב בכתב ידו של המנוח. שלושת המרכיבים הללו –כתב ידו של המוריש, תאריך וחתימת המוריש, הינם עקרוניים ומהותיים.  כתיבת הצוואה בכתב ידו של המנוח הוא דבר מהותי בצוואה ומהווה סימן היכר לצורך ההוכחה שזוהי צוואה אמיתית. כלומר אין אפשרות שהצוואה תהיה כתובה בידי אדם אחר וגם לא מודפסת. לצוואה כזו אין צורך בעדים.

  צוואה בעדים – נעשית גם היא בכתב ובנוכחות שני עדים נוספים, זרים, שאין להם טובת הנאה בצוואה ואינם זוכים בה.  צוואה כזאת יכולה להיות מודפסת ואינה צריכה להיכתב בכתב ידו של המצווה. לצוואה כזו יש צורך בשני עדים שכאמור אינם יורשים את המנוח.

  העדים צריכים לחתום על הצוואה ולאשר בחתימתם כי המצווה הצהיר בפניהם שזוהי צוואתו האחרונה וכי זהו רצונו.  צוואה כזאת אם כן, נושאת לא רק את חתימת המצווה אלא גם את חתימת שני העדים לצוואה וכן תאריך.

  עדים לצוואה הינם בגירים, מעל גיל 18, צריכים להיות כשירים לפעולה משפטית, וצריכים להצהיר שאין להם זיקה לצוואה.

  כאשר מצווה אינו יודע קרוא וכתוב או כאשר אינו מבין או קורא את שפת הצוואה – יש צורך לוודא שהמנוח הבין את תוכן הצוואה וכי היא הוקראה והוסברה לו בשפתו.

  דרישת הכתב בצוואה בעדים הינה עקרונית ומהותית.

  צוואה בפני רשות– צוואה כזאת נעשית בפני שופט או בפני רשם של בית משפט או בפני רשם הירושות או בפני חבר בית דין דתי או בפני נוטריון

  צוואה כזאת נעשית על ידי המצווה באופן אישי בפני הרשות אם בדרך של צוואה רשומה בכתב ואם בדרך של אמירה בעל פיה, כאשר דבריו נרשמים על ידי הרשות ומוקראת בפניו.  הרשות חייבת לערוך פרטיכל המפרט את דרך עשיית הצוואה ואת הצהרת המצווה שהדבר נעשה מרצון חופשי.

  צוואה בעל פה – יכולה להיעשות אך ורק על ידי שכיב מרע או על ידי  מי שרואה עצמו כשכיב מרע בנסיבות המצדיקות זאת.  כדי שאדם יחשב כמי שרואה עצמו בפני מוות יש צורך בשני מרכיבים:  סכנה ממשית למוות, כאשר מדובר בסכנה אובייקטיבית,  וכן תחושה של אדם כי הוא עומד למות, שזהו המרכיב הסובייקטיבי.

  צוואה בעל פה תעשה על דרך אמירת דברי הצוואה בעל פה בפני שני עדים.  צוואה כזאת מתבטלת בתום חודש ימים בהנחה שהמצווה לא נפטר.

  מי שנעשתה בפניו צוואה בעל פה מחויב להפקיד את זיכרון הדברים אצל הרשם לענייני הירושה והפקדה כזאת הינה מרכיב חיוני.  ההפקדה צריכה להיעשות בסמוך לאירוע הפטירה.

  מה קורה כאשר מתקיימים פגמים בצוואה, מהותיים או צורניים?  במקרה כזה לבית המשפט שיקול דעת האם לקיים את הצוואה או להכריז על בטלותה והדבר משתנה ממקרה למקרה.  לבית המשפט קיימת הזכות לקיים גם צוואה שיש בה פגמים, ובית המשפט לענייני משפחה יעשה זאת – כל עוד השתכנע שזה היה רצון המצווה. רצון המצווה הוא הדבר המנחה את בית המשפט אשר יעשה כל שניתן כדי שרצונו של המת יקוים.

  צוואה הדדית – יכולה להיות צוואה של שני אנשים המורישים אחד לשני על בסיס הסתמכותם זה על התחייבותו של זו וכן אפשר שהדבר יעשה בשתי צוואות נפרדות. בשנת 2008 תוקן סעיף 8א לחוק הירושה, בו נקבע עקרון ההסתמכות הנובע מצוואה הדדית.

  רוצים להתייעץ?

  השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!
   חווים אלימות במשפחה? אני כאן כדי לעזור!

   לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

   מלאו את הפרטים שלכם | ונחזור אליכם בהקדם

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים