איך נפרדים פיסית או גורמים לבן הזוג האחר לעזוב את הבית ולהסכים למכירת הדירה

האם אפשר לכפות על בן הזוג האחר לעזוב את הבית כאשר בני הזוג החליטו על גירושין או כאשר צד אחד הביע את רצונו להיפרד והצד השני אינו מעוניין בכך או אינו שלם עם כך וכתוצאה מכך האוירה בבית לא נעימה?

 אין אפשרות לכפות על אחד מבני הזוג לעזוב את הבית המשותף ולגרום לו למכור את הבית, אם אין הסכמה לכך, וכל עוד אין הליך גירושין בין הצדדים בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין. כל עוד לא נמכר הנכס המשותף בו מתגוררת המשפחה, לרבות בני הזוג, קשה עד בלתי אפשרי לאלץ מי מבני הזוג לעזוב ולאפשר לבן הזוג האחר להתגורר בדירה.

אפשר לעשות זאת בהסכמה אך לא בכפיה.  כמובן שאם אחד מבני הזוג אלים או מאיים או מפריע בצורה משמעותית לשגרת החיים בבית אפשר לאלץ אותו באמצעות צו הגנה או צו להטרדה מאיימת לעזוב את הבית באופן זמני עד למועד בו יימכר.

אם בן הזוג אינו אלים ואינו מטריד או מפריע לניהול החיים השגרתי והשוטף – הרי שצריך יהיה לעשות מאמץ להתגורר יחדיו תחת אותה קורת גג, גם אם הליכי הגירושין מתקיימים ומתנהלות תביעות בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני או בשניהם גם יחד.

אך אין די באווירה לא נעימה בבית או במצב של מתח הדדי גם אם האווירה עכורה ביותר.  גם אם הילדים סובלים מהתהליך, והם מתקשים לתפקד כל עוד הליך הגירושין מתנהל, אין די בכך כדי לאלץ צד לעזוב את הבית, כמובן בהסתייגות שאין אלימות פיסית או אלימות נפשית קיצונית.

איך בכל זאת אפשר לאלץ את בן הזוג האחר לעזוב את הבית

רק בהליך של פירוק שיתוף, הליך בו מוציא בית המשפט את דירת או ביתם של בני הזוג למכירה – רק בהליך כזה אפשר לכפות את המכירה ואז שני בני הזוג יחדיו צריכים לעזוב את הדירה המשותפת, על פי המועד שנקבע לפינוי, מועד למסירת החזקה, בהסכם המכר אל מול הקונים.

ההלכה המשפטית קובעת כי בהתאם לחוק המקרקעין הפתרון של פירוק שיתוף הוא הפתרון הרצוי והראוי ואין לכפות שיתוף בניגוד לרצון אחד מהשותפים ויש לעודד את פירוק השיתוף.

בפס”ד שניתן על ידי כב’ השופט גייפמן בתמ”ש (ת”א) 53941/96 יצחק צ’פניק נ’ פנינה צ’פניק, פורטו השיקולים המערכתיים מכוח חוק המקרקעין המנחים את בית המשפט לענייני משפחה בפירוק שיתוף:

  • מניעת שותפות בלתי-רצויה, מעודדת מריבות בין השותפים;
  • שמירה על דינאמיקה של שחירות נכסי המקרקעין, שהינם משאב מצומצם, ועידוד פיתוחם.
  • שמירה על חופש הפעולה של בעל הזכות הקניינית.

הזכות לתבוע פירוק שיתוף היא כמעט אבסולוטית, כל שותף במקרקעין משותפים (אפילו אם הינו שותף בעל חלק קטן בנכס) זכאי בכל עת לדרוש את פירוק השיתוף במקרקעין.

האם אפשר למנוע הליך של פירוק שיתוף אם אין הסכמה על גירושין?

בהליך המתקיים בבית המשפט לענייני משפחה קשה עד בלתי אפשרי למנוע הליך של פירוק שיתוף.  בדרך כלל אם אין סיבה הגיונית בית המשפט מוציא את הדירה המשותפת למכירה לאחר קדם משפט אחד או שניים.

איך בכל זאת אפשר למשוך ולדחות את ההליך של פירוק שיתוף?

אפשר למשוך ולדחות את הליך פירוק השיתוף באמצעות טענות משפטיות ועובדתיות שונות, אך לא לעד אלא לתקופה מסויימת.

כך למשל יכולה אשה לטעון כי איזון משאבים בינה לבין בעלה, יביא לתוצאה לפיה כנגד ויתור על איזון המשאבים בזכויות כספיות של הבעל, יש להעביר לזכותה ולבעלותה את כל הזכויות בבית.

ניקח לדוגמא מקרה בו לרשות הבעל עומדים כספים נזילים בסך של 1.5 מיליון ₪ וערך הדירה הוא פחות או יותר דומה.

בנסיבות כאלה יכולה האישה לטעון כי יש לקזז את הכספים שיש בידי הבעל כנגד שווי הדירה, ואזי תישאר כל הדירה בבעלותה והזכויות בדירה יעברו לבעלותה במלואן, ומנגד כל הכספים כולם שנחסכו על ידי הבעל יישארו בבעלותו ולשימושו.

טענה מעין זו יכולה לעכב פירוק שיתוף עד שתתברר, ועד שיוברר האם הנתונים נכונים, והאם באמת אפשר לבצע איזון משאבים בדרך כזו אשר ימנע את מכר הדירה. לעומת זאת אם המדובר בכספים שאינם נזילים ומועד פרעונם דחוי לשנים רבות, לא ניתן יהיה לאלץ צד אחד לוותר על חלקו בדירה כנגד כספים עתידיים, והוויתור על הדירה לעומת ויתור על זכויות במקרה כזה יבוצע רק אם תהיה הסכמה של שני הצדדים גם יחד וההסכמה תקבל ביטוי בהסכם גירושין כולל.

מקרה נוסף בו אפשר לדחות את פירוק השיתוף הוא מקרה בו בפועל הבעל הינו חסר אמצעים, מובטל או משכורתו נמוכה, ולבני הזוג יש מספר רב של ילדים.  במצב כזה בו צפוי כי הבעל לא ישלם את המדור של ילדיו הקטינים אם תימכר הדירה ובהנחה שהמדובר במספר רב של ילדים,  יכול בית המשפט להורות על דחיית פירוק השיתוף עד למועד בו חלק מן הילדים יבגרו.

מרגע שתפקע חובת המזונות וגם חובת תשלום המדור, אזי לא תהיה כל סיבה לעכב את פירוק השיתוף.  מנגד אם יש משמורת משותפת והמזונות נמוכים או לא קיימים בכלל – לא יהיה ריאלי לצפות שפירוק השיתוף יידחה או יעוכב.

מדור ספציפי בבית הדין הרבני

יתכן גם מצב בו אישה תעתור למדור ספציפי ובית הדין הרבני יקבל את הבקשה או אז מנוע בית המשפט מלהורות על פירוק שיתוף עד למועד בו יבטל בית הדין את הצו למדור ספציפי.

בסופו של יום קשה למנוע או לדחות לזמן רב במרבית המקרים את פירוק השיתוף מאחר וזכות הקנין שהינה זכות יסוד הינה זכות על שאין לפגוע בה למעלה מן הצורך.

בסופו של יום כל אחד זכאי להנות מרכושו, ועל כן לכל היותר יעכב בית המשפט את פירוק השיתוף במקרים מסויימים אך בסופו של דבר הדירה או הבית ימכרו והתמורה שתיוותר לאחר המכר – תחולק בין הצדדים בחלקים שווים ביניהם או כפי החלקים הרשומים בלשכת רישום המקרקעין.

נסיון החיים מלמד כי כאשר מורה בית המשפט על פירוק השיתוף בבית המגורים של המשפחה, הרי שהדבר נותן תאוצה להליך הגירושין.

עו”ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין, דיני משפחה, ירושה וגישור משפחתי

כתובת המשרד: ויצמן 2, תל אביב

יצירת קשר: 03-6969916

רוצים להתייעץ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

ניב יחזקאלי
קרא עוד
לפני שאתחיל קודם כל חשוב לי לומר שאלינור בנאדם. כבר מהפגישה הראשונה היה לי חיבור וכימיה איתה. היא מאוד סובלנית, קשובה, נעימה, ישרה לא חיפשה לקחת את התיק אלא ללכת בדרך היפה בלי משפטים ובלאגן. היה לי מענה לכל שאלה שרק רציתי בכל שעה ובכל זמן אלינור עורכת דין מהשורה הראשונה. אבל צנועה שאין להסביר עורכת דין מנוסה עם סופררר הבנה וניסיון במה שהיא עושה אלינור הביאה אותי למקום אחר בחיים ואיפשרה לי להתחיל את החיים שלי מחדש ממקום בטוח וחזק.
יובל גולדברגר
קרא עוד
משרד מצוין. מקצועי מיומן וישר עם ניסיון של עשרות שנים
דרור דקל
קרא עוד
מקצועית, אמינה, מחירים הוגנים מאוד
אורי דן
קרא עוד
כשיצאתי לפנסיה, הבנתי שאני נכנס לפרק חדש בחיי - וזהו השלב שעליי להתכונן לעתיד. שלב זה כלל עריכת צוואה. כדי להבטיח שכל בני המשפחה יקבלו את המגיע להם, פניתי אל משרדה של עו"ד אלינור ליבוביץ. תודה על העזרה והסיוע המשפטי והמקצועי.
דנה לוין
קרא עוד
פרידה מבן הזוג היא לא פשוטה אף פעם. עם זאת, הצוות המקצועי של עו"ד אלינור ליבוביץ ליווה אותי ברגישות לאורך כל הליך הגירושין, סייע לי, תמך בי ועזר לי בכל שלב. אין ספק, הם סייעו והביאו לתוצאות הטובות ביותר עבורי ועבור משפחתי. תודה רבה על המקצועיות והרגישות!
ליה ברקוביץ
קרא עוד
כדי להבין האם בעלי ואני אכן צריכים להתגרש, פניתי אל עו"ד אלינור ליבוביץ - והתחלנו בהליך גישור. כך, הצלחנו לגשר על הפערים, להתכונן לעתיד המשותף - ולהבין כיצד נבנה את הפרק הבא בחיינו היטב ומבלי לפגוע בילדים המשותפים שלנו. תודה!
י עוז
קרא עוד
עורכת דין מנוסה בטירוף בדיני משפחה, יודעת להבחין בין העיקר לטפל. הראתה מסירות ורגישות יוצאת דופן לכל פרט ופרט בתיק שהסתיים בהצלחה. תודה רבה
שירה צדיק
קרא עוד
תותחית-על, מקצועית, כמו אנציקלופדיה בתחום דיני משפחה. יודעת הכל ונותנת מעצמה תמיד מכל הלב. תודה רבה על האדיבות והנכונות!
הקודם
הבא
צריכים עורך דין לענייני משפחה/גירושין?

לתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות

מלאו את הפרטים שלכם | נחזור אליכם בהקדם

עוד בנושא

החלטה חריגה של בית המשפט המחוזי הביאה לפסילת חוות דעתו של מומחה בתחום הנפשי והחלפתו במומחה חילופי, נוכח עבודה רשלנית משהו. בהחלטה הנוגעת לפסילת מומחה התנהל מאבק עז בין ההורים אודות קטין פעוט, כאשר האם עתרה להגבלת המפגשים ועתרה להערכה פסיכיאטרית, ואילו האב טען שאין לכך כל הצדקה עניינית, וכי העבר שאליו מתייחסת האם, שייך […]

שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות השתהות בהגשת תביעה אינה, כשלעצמה, שיהוי כמובנה המשפטי.   שיהוי בתוך תקופת ההתיישנות נוצר מקום שיש בהשתהות בפנייה לבית-המשפט משום שימוש לא נאות בזכות התביעה הנתונה לתובע ופגיעה בציפייה הלגיטימית של הנתבע שלא להיתבע.  במקרים בהם שימוש המגיע כדי ניצול לרעה של ההליך השיפוטי  יביע על כך בית המשפט ביקורת. ישנם מקרים […]

ברוב המקרים הבעל הוא זה שהינו המפרנס העיקרי וזה שמביא את מירב האמצעים לכלכלת המשפחה, ועדיין הדברים נכונים בשנת 2023 במאה הנוכחית. אמנם אין ספק שיש נשים יזמיות ומרשימות ביכולות שלהן אך אחוזן הוא נמוך, וכאמור הגבר הוא זה שאחראי על אספקת אמצעי הקיום למשפחה, ובין היתר ישנם גברים המנהלים חברות, בין גדולות ובין קטנות. […]

עורכת דין אלינור ליבוביץ’ – מחלוצות עורכי הדין לענייני משפחה וגירושין בישראל, עם ניסיון מקצועי עצום של 37 שנים (!) ברציפות

למשרד ניסיון מצטבר של טיפול באלפי תיקים בדיני משפחה, גירושין וירושה – כולל הצלחות תקדימיות בשורת תחומים, לרבות: מזונות, משמורת, ידועים בציבור, ניכור הורי ועוד.

עו”ד ליבוביץ’ ניהלה במשך שנים ארוכות בהצלחה את פורום דיני משפחה וגירושין באתר “וואלה!”. היא העבירה הרצאות במסגרת רשמית של לשכת עורכי הדין למאות עו”ד וחנכה דורות של עורכי דין בתחום לאורך השנים.

במשרד חיים ונושמים כל ניואנס של דני המשפחה. ראינו כבר את כל הסרטים. טיפלנו בכל הסוגיות. פירקנו את כל סוגי המוקשים ועמדנו בכל אתגר – מה שהקנה למשרד מעמד מיוחד של אוטוריטה בתחום.

אלינור ליבוביץ' עורכת דין גירושין ומשפחה
דילוג לתוכן