פוטנציאל ההשתכרות

פוטנציאל ההשתכרות

 

פוטנציאל ההשתכרות


האם מזונות ילדים הנפסקים כנגד האב נקבעים על פי השתכרות בפועל או על פי פוטנציאל השתכרות ואיך בית המשפט קובע מהו הפוטנציאל

 

אחר 15 שנות נישואין חלחלה השיגרה לחיי הנישואין של יפתח ורחל. יפתח שסבל ממשבר גיל הארבעים המאפיין גברים כה רבים, ארז מזוודה קטנה והודיע לרחל כי הוא עוזב את הבית כדי ל"חפש את עצמו".

 

יפתח התפטר ממקום עבודתו וירד להיזרק על החוף באילת. משרד החקירות ששכרה רחל גילה כי יפתח לא עזב אותה עבור אשה אחרת, אם כי מעת לעת הוא מבלה עם תיירת מזדמנת.

 

לאחר שלושה חודשים שבמהלכם פרנסה רחל את הילדים ממשכורת הנמוכה כמזכירה במשרה חלקית בבית ספר, ובסיוע הוריה, הגישה רחל תביעת מזונות אשה ותביעה למזונות ילדים, כנגד יפתח.

 

במהלך המשפט טען יפתח כי הוא חי על החוף באילת, אין הוא עובד, וכי אין לו כסף למזונות. יפתח טען כי הוא יכול לכל היותר לשלם 900 ₪ לכל ילד, וטען כי רחל יכולה לצאת לעבוד במשרה מלאה, ובכך לכלכל את עצמה.

רחל טענה לעומתו, כי יפתח הינו טכנאי מחשבים, כי עד להתפטרותו עבד בחברת היי – טק והשתכר כ – 8,000 ₪ נטו, וכי סכום זה צריך להיות האינדקציה למזונות שעליו לשלם.

 

בית המשפט לענייני משפחה קבע כי הנתון הקובע לצורך פסיקת המזונות הוא הפוטנציאל של יפתח, דהיינו יכולתו להשתכר. על פוטנציאל השתכרותו יכול היה בית המשפט ללמוד מהכנסתו ערב עזיבתו את הבית, ועל כן העריך בית המשפט את הכנסתו הפוטנציאלית של יפתח בכ – 8,000 ₪.

 

בית המשפט הסביר ליפתח כי על פי החוק אין הוא יכול לפטור את עצמו ממזונות בכך שיטען שאין הוא עובד. אם יכול הוא לעבוד ולהרוויח אין הוא רשאי לטעון שאין לחייבו במזונות, שהרי סירובו לעבוד הוא זה שגורם לכך שלא יהיה בידיו מספיק כדי לפרנס את משפחתו. לכן בית המשפט יחייב אדם לשלם מזונות בהתחשב בסכום שבאפשרותו להרוויח ולא בסכום שהוא מרוויח בפועל. על פי העקרונות החלים על בית המשפט הדן בתביעת מזונות – רשאי ואף צריך הוא להעריך את פוטנציאל ההשתכרות של האב/הבעל, בין אם על פי מקצועו, בין אם על פי השתכרותו המוכחת בעבר, ועל פי קריטריונים מקובלים.

 

בית המשפט חייב את יפתח ב – 4,000 ₪ לחודש כמזונות ילדים. כמו כן חייב בית המשפט את יפתח לשאת במחצית ההוצאות הרפואיות והחינוכיות של הילדים. בית המשפט לא פסק לרחל מזונות אישה בשלב זה של מזונות זמניים.

 

יפתח נאלץ לנטוש את אילת, ולחזור לעבוד. יפתח היה מלא מרירות כלפי אשתו ולא חזר לחיות עמה. מספר חודשים לאחר מכן הוא הגיש בקשה לגט בבית הדין הרבני.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+