חתונת הבן/הבת והסכם הממון

חתונת הבן/ בת והסכם הממון

הבן או הבת מתחתנים?  בואו נהיה ריאליים

 

עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

 

בני זוג צעירים שנישאים, מן הסתם מתחתנים מאהבה, ומקווים כי יצליחו להזדקן ביחד.  זו התקווה וזו הסיבה לנישואין. אבל ...ויש אבל, המציאות מוכיחה אחרת.

 

חלק משמעותי מבני הזוג מתגרשים לאחר 20-30 שנות נישואין (כאשר סטטיסטית אחוז קטן יותר מתגרש לאחר פרקי זמן שונים של נישואין).  כיום כאשר תוחלת החיים כה ארכה, יש אפשרות להתגרש אחרי 25 שנות נישואין ולמצוא אהבה חדשה, ולבלות עם בן/בת הזוג החדש, עוד כמה עשרות שנים....

 

אנו, כהורים, וממרום גילי לשני ילדים בני 29 ו- 24 – יכולה אני להעיד כי אנו דואגים עד מאד לילדינו ומשקיעים בהם, אהבה, חום אכפתיות, וכן – גם כסף רב.

 

כשהם קטנים וזקוקים לנו בהיבטים הפיסיים ותלויים בנו בכל פעולה ופעולה – אנו צמודים אליהם כל העת ומספקים את כל צרכיהם, וזמננו מצומצם וכל כולו מוקדש להם.  מפסידים אנו שעות שינה, כשאנו יושבים ליד מיטתם כשהם מתקשים להרדם, כשהם חולים אנו תמיד לצידם ומטפלים בהם באהבה בחום ובמסירות, או כשהם סתם רוצים תשומת לב.......בינקות אנו מאכילים אותם, משחקים עמם, מטפלים בהם, וכל כולנו מיועד לדאוג לרווחתם.

 

אנו יושבים עמם לעשות שיעורים, לוקחים אותם לגינות ציבוריות לשחק, מסיעים אותם לחברים לחוגים ועוד.  וכל זאת במקביל לעבודה מחוץ לבית, וכשאנו מסיימים את יום העבודה אנו מגיעים למשרה שניה בבית.

 

כשהם מצליחים ליבנו מתרחב מגאווה, וכאשר נגרמת להם פגיעה ולו פעוטה – ליבנו נחמץ מכאב.  אנו עושים הכל כדי שישתלבו חברתית ויסתגלו לחיים.  כהורים כל העת אנו מנסים להקנות להם את ארגז הכלים להם הם זקוקים לחיים (וגם כשכוונותנו הן טובות, לא תמיד אנו עושים את הדברים נכון)

 

כשהם מתבגרים, והם מתנכרים לנו, סופגים אנו בהבלגה את אובדן מעמדנו בעיניהם ואת התחושה (המוטעית) לפיה הם אינם סופרים אותנו. אנו משתדלים שלא להיכנס איתם לעימותים ומונעים מריבות נוכח כושר הספיגה שלנו והידיעה כי בחלוף מספר שנים, מערכת היחסים בינינו תשתנה...

 

בגיל ההתבגרות גדלות חרדותינו שמא יתחברו לחברה לא נכונה ויגררו חו"ח לעישון סמים או למעשי עבריינות קלים. אנו חוששים שמא ינשרו מבית הספר ולא יסיימו את הבגרויות, ולא עוצמים עין עד אשר הם חוזרים באישון לילה לבית, ספוגים באידי עישון ואלכוהול.

 

כשילדינו משרתים בצבא משתנה אופי הטיפול בהם, ואהבתנו אליהם באה לידי ביטוי בדאגה לשלומם כמו גם נסיעות תכופות בשבתות עם צידנית מלאה אוכל לבסיס בו הם משרתים (בבחינת אמי הגנרלית...)

 

אנו תומכים בהם בתקופת לימודיהם האקדמאיים, כלכלית ונפשית, מעודדים ומדברנים ללמוד לרכוש מקצוע שיפרנס אותם בכבוד


בכל גיל, משתנה אופי הדאגה לילדינו, אך לא יהיה כל חולק, כי מרגע שנולד לנו ילד, משתנים החיים.  למעשה, מרגע שנולד ילד, הרי אנו משועבדים לשלושים השנים הבאות.............

 

כאשר סו"ס הם נישאים ויש לנו תקווה לנכדים (קצת נחת מגיעה לנו- לא?) נראה כאילו אנו יכולים להרפות וכי באה המנוחה לנחלה (מלבד השלב בו אנו נדרשים לשמש כשמרטפים לתינוק צורח..)

 

אבל התקווה הזאת הינה רק אשליה.  שכן לעיתים בסיטואציה הזו מתחילות הבעיות האמיתיות, וכל מה שהיה קודם היה ממש קלי קלות ומשחק.  קיימים פערים כלכליים משמעותיים לעיתים בין ההורים של הכלה וההורים של החתן – ולהיפך.  או אז קמה התלבטות רצינית, כמה ואיך להעניק לצורך רכישת דירה לזוג הצעיר, והאם לגבות את הנתינה בהסכם או לא?

 

שכן דרישה להסכם כזה, יכולה להעכיר, עד מאד את מערכת היחסים בין הזוג הצעיר להורים, ובין בני הזוג לבין עצמם.

 

להדגמה אספר סיפור קצר  - ירון ופנינה – הכירו באוניברסיטה ונישאו לאחר שנה. כשנתיים לאחר מכן נולד בנם הראשון ושלוש שנים לאחר מכן – נולדה תינוקת מתוקה.

 

הוריו של ירון, מושבניקים, שרכשו אדמות והאמינו בהשקעה במקרקעין, דבר שהתברר כנכון במדינה שלנו– היו אמידים למדי אם לא עשירים, והם אמרו לירון שהם יכולים לתת לו כמיליון שקלים לצורך רכישת דירה, שכן הם מאד רצו שבנם כלתם ושני הפעוטים יגורו בדירה משלהם ולא יעברו מדירה שכורה לאחרת.

 

הוריה של פנינה, אנשים עובדים וחרוצים, שגידלו חמישה ילדים, לא הצליחו לצבור חסכונות, והכנסתם השוטפת היתה גם היא לא גבוהה, ויכולים היו לסייע לרכישת הדירה בסכום סמלי של 20,000 ₪ בלבד.

 

בנסיבות אלו התלבטו הוריו של ירון כיצד לפעול ומה לעשות.  לאחר יעוץ אצל עו"ד הם זימנו שיחה עם בני הזוג, דהיינו בנם וכלתם, ואמרו כי לאחר יעוץ עם בעל מקצוע בתחום – הם מוכנים בחפץ לב לתת מיליון שקלים לרכישת הדירה, ובתנאי שהמתנה הינה על תנאי כל עוד בני הזוג נשואים, ואם חו"ח יתגרשו, תוחזר המתנה להורים.

 

ירון ופנינה שחיו עד אז באושר רב והיו מאושרים משני ילדיהם הפעוטים, הופתעו ולא במובן החיובי של המילה.  פנינה ממש נעלבה וירון שהיה מאוהב בה עדיין – לקח כמובן מאליו את הצד שלה, והתבטא בחריפות כלפי הוריו. המילה גירושין הופרכה לחלל האויר ויצרה אוירה קשה.  מי חושב בכלל על גירושין, כשיש אהבה כה גדולה ושני ילדים מתוקים?

 

ההורים, שעד אז יחסיהם עם הזוג הצעיר היו מצויינים והיתה אהבה והערכה הדדית ביניהם – לקחו צעד אחד אחורה, ולאחר מחשבה של יומיים – הודיעו כי הם נותנים את מיליון השקלים במתנה, בלי תנאים, וזאת למרות היעוץ שקיבלו. הם ויתרו על הסכם הלוואה בינם לבין הזוג הצעיר, ואף חזרו בהם מההצעה שאלו יחתמו על הסכם יחסי ממון אשר יסדיר את נושא הדירה או הכסף.


למצב כגון זה ישנם מספר פתרונות כגון:

  1. הסכם יחסי ממון בין בני זוג
  2. הסכם הלוואה
  3. הסכם למתנה על תנאי

 

אף אחד מהפתרונות שיכולים היו להיות פתרונות טובים – לא ננקט על ידי הוריו של ירון, עקב תגובת בנם וכלתם האהובים.

 

אני מאמינה שסופו של הסיפור כבר ידוע מראש ובשלב זה הקוראים מבינים כבר את הסיומת.

 

לאחר 8 שנים עלו נישואי בני הזוג הצעיר על שרטון.  ירון ניהל סטוץ קצר עם בחורה במהלך שהותו במילואים, ופנינה לא אבתה לסלוח לו וביקשה להתגרש. הדירה שנרכשה רובה ככולה בסיוע הורי ירון, ואשר נרשמה על שם בני הזוג בחלקים שווים ביניהם – נמכרה וחלוקה, ופנינה קיבלה את חלקה בדירה.

 

אמנם, במהלך הליך הגירושין עלו הטענות על מקורות ההשקעה בבית המשפט לענייני משפחה, ואולם משנרשמה הדירה בלשכת רשום המקרקעין על שם ירון ופנינה בחלקים שווים ביניהם, ללא כל הסכם ממון ו/או הסכם הלוואה ו/או כל מסמך אחר הקובע אחרת - לא היה כל סיכוי לטענה בדבר זכות הורי ירון לקבל את השקעתם בחזרה.

 

חזקה היא שכספים שהורים נותנים לילדיהם הם בבחינת מתנה ולא הלוואה ולא מתנה על תנאי – אלא אם יש מסמך בכתב שקובע אחר.  וכזכור – מסמך כזה לא היה בשל החשש מהתעכרות היחסים.  ומשכך – מעמדה המשפטי של פנינה היה איתן והיא זכתה מן ההפקר.

 

הוריו של ירון אמנם הגישו תובענה בבית המשפט לענייני משפחה להחזר ההלוואה וטענו להלוואה ו/או למתנה על תנאי, אך לא היה בידם כל מסמך שיגבה ושיוכיח טענה זו, ועל כן הם הפסידו בהליך ואף חוייבו לשלם לפנינה הוצאות משפט.

 

פנינה טענה כי המדובר במתנה בלבד ולא בהלוואה או במתנה על תנאי, והפסיקה והמשפט עמדו לצידה (על אף שכלל הנראה יש כאן היבטים מוסריים הקובעים אחרת), שכן בית המשפט אמור לעשות משפט ולפסוק על פי הנחיות משפטיות, תקדימים, חוקים ופסיקות, ולא על פי צו מצפונו.

 

בית המשפט אשר בחן את טענות הצדדים הגיע למסקנה האחד והיחידה האפשרית במקרה זה כי – בהעדר מסמכים וראיות סותרות – המדובר במתנה מוגמרת ולא במתנה על תנאי, ולא ניתן לחזור ממנה.

 

השאלה היא מה עושים במקרה כמו המתואר לעיל, שאין הוא יחודי והוא חוזר על עצמו במקרים מרובים ובווריאציות שונות?

 

התשובה שלי כעורכת דין היא כי יש להתגבר על אי הנעימות וגם על החשש מהעכרת היחסים, ולהתעקש על הסכם יחסי ממון, אם אתם הורים המעניקים סכומים משמעותיים.  למותר לציין כי אין טעם להתעקש על הסכם ממון אם מדובר במתנות פעוטות של אלפי או אף עשרות אלפי שקלים, אך כשמדובר במאות אלפי שקלים ולמעלה מכך – יש לדאוג שאם הנישואין יעלו על שרטון – לא תפסידו סכומי עתק.

 

מנגד – אפשר לרכוש דירה על שמכם – ההורים – ולאפשר לילדים להתגורר שם, כל עוד הכל תקין ביניהם.  מצב משפטי כזה מאפשר לפנות את הילדים מהדירה אם נישואיהם עולים על שרטון, ואזי לא הפסדתם את השקעתכם.


התשובה של כאם תהיה שונה – העכרת היחסים בשל הצורך בהסכם כזה, מכניסה "רעשים" למערכת, וגורמת לאי שקט. ואולי אף לסכסוך בין בני הזוג לבין עצמם או בין בני הזוג להורים.  משמע אין פתרון חד משמעי.


אם אנו רוצים לעזור לילדינו בסכומי כסף גדלים ומשמעותיים עלינו לנהוג במשנה זהירות, ולא רק להיוועץ בעו"ד (שזה ברור מאליו) אלא לעשות את הדברים בחוכמה כך שמחד תישמר ההשקעה ומנגד היחסים לא יעכירו ויתקלקלו, ואז נמצא עצמנו מנוכרים מילדינו ומנכדינו.

 

אין פתרון פשוט וחד משמעי, ועל כן יש לנהוג בתבונה, ולתכנן מראש, לפני הכל, את דרך הענקת המתנה, וחשוב מכך את הדרך בה לפחות חלק מהמתנה יחזור אלינו אם יקרה הגרוע מכל  - הגירושין.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+