התרת נישואי תערובת

התרת נישואי תערובת

עם העלייה הגדולה והמבורכת ממדינות חבר העמים הגיעו לארץ בראשית שנות התשעים של המאה הקודמת, למעלה ממליון איש, שחלקם אינם יהודים. עלייתם לארץ של אזרחים רבים שאינם יהודים, התאפשרה תודות לחוק השבות, המעניק אפשרות להגר לארץ ולקבל זכויות אזרח גם לבן זוג, לילד ולהורה של יהודי, גם אם הם עצמם אינם יהודים.

כיום מתגוררים בארץ אנשים רבים שאינם יהודים ואין להם כל כוונה להתגייר. לבית הדין הרבני אין כל סמכות לגבי אנשים אלו. סמכותו של בית הדין הרבני חלה על אם שני בני הזוג הינם יהודים ובמידה והינם נשואים. כך גם אין לבית הדין הרבני סמכות לגבי ידועים בציבור.

במדינות חבר העמים, התאפשרו נישואין אזרחיים כדבר שבשיגרה. נישואין אזרחיים אפשריים גם במדינות אירופה ובארצות הברית. נישואין אזרחיים נעשים ברישום בעיריה.

בארץ, נכון להיום, לא קיים מושג של נישואין אזרחיים. משמע, יהודים ואזרחים תושבי המדינה הבוחרים להינשא לבן או בת זוג שאינם יהודים, בין אם הם נוצרים, מוסלמים, בני עדה דתית לא מוכרת או חסרי דת מטעמים מצפוניים או מכל סיבה שהיא - אינם יכולים להינשא בארץ. אין בארץ נישואי תערובת ועקב סיבות פוליטיות גם לא צפוי בקרוב שהדבר יקרה.

אנשים המעוניינים להינשא ואינם מסתפקים בהסכם יחסי ממון, צריכים למצוא את הפתרון מעבר לים, דהיינו בקפריסין, באיטליה, ואם ברצונם להרחיק הם יכולים להינשא בארצות הברית ו/או בכל מקום אחר בעולם שלפי חוקי אותה מדינה מתאפשרים נישואין אלו.

כמו כן ניתן להינשא בנישואי פרגוואי. נישואין הנעשים באמצעות עורך דין המתמחה בכך, כאשר הדבר כרוך במשלוח מסמכים לחו"ל ולא ביציאה מגבולות הארץ.

הבעיה מתעוררת כאשר הנישואין עולים על שרטון ואחד מבני הזוג או שניהם מעוניינים להתגרש. המינוח המשפטי הנכון בנישואי תערובת הינו התרת נישואין ולא גירושין.

כאשר שני בני הזוג מעוניינים להתגרש הרי שהדבר כרוך בפנייה לבית המשפט לענייני משפחה לאישור הסכם, ולביצוע התרת נישואין, דבר הכרוך בביורוקרטיה.
על בני הזוג, מעבר להסכם, להגיש תביעה להתרת נישואין לביהמ"ש לענייני משפחה. אל תביעה זו יש לצרף תצהירים של אנשים אשר יכולים להעיד על דתם של בני הזוג, אישור הטבלתם (באם מדובר בקטולים), אישור הנישואין בחו"ל ועוד טפסים פורמליים מאותו הסוג


התרת הנישואין קשה יותר כאשר מדובר בבן זוג שאינו חפץ בגירושין ואין שיתוף פעולה. במקרה כזה על בן הזוג החפץ בגירושין להוכיח את עילת הגירושין על פי הדין החל על הצדדים, ולעיתים עליו להביא חוות דעת של מומחה לדין הזר לצורך כך.

על בני זוג הנשואים בנישואי תערובת יחול החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) העוסק במזונות בני המשפחה השונים. דין תורה בכל הנוגע למזונות חל רק על יהודים ועליהם בלבד. החבויות הן שונות על פי חוק זה בין יהודים ללא יהודים.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+