הוצאת דרכון לילד וחידוש דרכונים לילדים כאשר אחד ההורים מתנגד

הוצאת דרכון לילד וחידוש דרכונים לילדים כאשר אחד ההורים מתנגד

הוצאת דרכון לילד וחידוש  דרכונים לילדים כאשר אחד ההורים מתנגד

עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

 

הפרוצדורה להוצאת דרכון כשמדובר בילדים להורים שלא היו נשואים או בילדים להורים שהתגרשו

בכל גיל נזקקים ילדים לצורך יציאה מהארץ, גם אם מדובר בנסיעה לטיול קצר בלבד, ובין אם מדובר בנסיעה ארוכה, לדרכון. כדי להנפיק דרכון, כאשר ההורים נשואים, על הקטין ואחד מהוריו לגשת ללשכת רשות האוכלוסין וההגירה (לשעבר משרד הפנים) באזור מגורי המשפחה למלא את הטפסים הרלוונטיים, ולקבל דרכון לאחר מספר ימים.

במקרה בו הוריו של הקטין מעולם לא היו נשואים, או שהתגרשו, על שניהם להגיע ללשכת רשות האוכלוסין וליתן את הסכמתם להוצאת דרכון עבורו. ההורים אינם צריכים להגיע ביחד, וכל הורה יכול להגיע במועד אחר ואף ללשכה אחרת, כדי לתת את הסכמתו, כאשר רק אחד מהם מחויב להגיע עם הקטין עצמו. יחד עם זאת על שני ההורים לחתום על הסכמה להנפקת דרכון.

אם אין הסכמה של שני ההורים, ההורה המבקש להוציא את הדרכון, חייב להציג החלטה שיפוטית של בית המשפט לענייני משפחה המורה למשרד הפנים להנפיק את הדרכון המיוחל.

מה קורה כשאחד הצדדים מתנגד להנפקת דרכון

במקרים רבים בהם ההורים גרושים, או נמצאים בהליכי גירושין, או שמעולם לא נישאו, אחד ההורים מתנגד להוצאת הילדים מהארץ על ידי בן הזוג השני, וההתנגדות מבוססת על סיבות הגיוניות או בלתי הגיוניות.

סיבה הגיונית וסבירה להתנגדות להוצאת דרכון היא בשל החשש לחטיפת הילדים בניגוד לאמנת האג, העברתם לארץ אחרת ואי החזרתם, הפרת הזכויות ההוריות או חששות הקשורים להסדרי הראיה השוטפים.

התנגדות בלתי הגיונית נובעת מניסיון לנקמה ולהערים קשיים על ההורה השני, בלא כל סיבה הגיונית נראית לעין.  זכור לי מקרה מהעבר הרחוק בו ייצגתי אשה, מורה במקצועה, אשר ביקשה לקחת את בתה למספר ימים בודד לגרמניה, והאב סירב לכך.

התנהגותו הייתה נקמנית בלבד, בשל כך שההליך מבחינתו לא עלה יפה בבית המשפט לענייני משפחה. בדיון הוא טען שהילדה אינה זקוקה לנסיעה לחו"ל וזה רק משרת את המטרה של אמה. כב' השופט גרניט התיר לאם שאותה ייצגתי לקחת את הילדה לטיול בגרמניה, וחייב את האב בהוצאות משפט גבוהות ולדוגמא, מאחר ולא הייתה כל סיבה או טעם ראוי להתנגדותו, ובמיוחד בהתחשב בכך שהאם הביאה עמה ערבים שיציאתם עוכבה לצורך הביטחון והוודאות, שאין בכוונתה לחטוף את הילדה ולפעול בניגוד לאמנת האג.

 

מה עושים במקרה של התנגדות לא הגיונית לנסיעה לצרכי חופשה

ההורה המעוניין לנסוע עם הילד ולצורך כך נזקק לדרכון, צריך להגיש בקשה לבית המשפט  לענייני משפחה.  במידה ויש בידו ערבויות ראויות להחזרת הילדים לארץ – בית המשפט ייעתר לבקשתו ויורה על הנפקת דרכון בצו שיפוטי גם ללא החתימה של ההורה הנוסף.

 

מה יכול לעשות הורה המתנגד להנפקת דרכון מחשש שמא הילד לא יחזור לארץ

במקרה כזה, ההורה המתנגד רשאי להגיש לבית המשפט בקשה דחופה להוצאת צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד הקטין, ואף לציין בבקשתו, על מנת להראות נקי כפיים, כי יסכים לנסיעה במידה ויופקדו ערבויות מתאימות שיבטיחו את החזרת הילד או הילדים לארץ.  התנגדות לנסיעה שאין בה הגיון או טעם ושאינה מורכבת מהחשש לאי החזרת הילד – לא תתקבל בברכה בבית המשפט לענייני משפחה.

איך מוציאים צו עיכוב יציאה מהארץ כנגד קטין

יש לפנות בתביעת משמורת או תביעה להסדרי ראייה או תביעה בעניינו של קטין, ובמקביל לעתור בבקשת ביניים להוצאת צו עיכוב יציאה מן הארץ.

על פי בקשת מי מהצדדים יקוים דיון בסוגיה ובית המשפט ינסה להביא את הצדדים להסכמות כך שצו עיכוב היציאה יבוטל כנגד בטוחות הגיוניות וסבירות, שמחד אפשר לעמוד בהן ומאידך, יבטיחו החזרת הקטין לארץ.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+