האם ניתן להגיש תביעת להגדלת מזונות ילדים לאחר שהגבר ויתר על הרכוש לטובת האשה

האם ניתן להגיש תביעת להגדלת מזונות ילדים לאחר שהגבר ויתר על הרכוש לטובת האשה

 

האם ניתן להגיש תביעת להגדלת מזונות ילדים לאחר שהגבר ויתר על הרכוש לטובת האשה

עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il


ירון וניצה התגרשו ובהסכם הגירושין שהושג בגישור הוסכם כי ניצה תקבל את זכויותיו של ירון בדירת המגורים בראשון לציון ולאור זאת הסכימו הצדדים על סכום מזונות נמוך יחסית לארבעת ילדי בני הזוג – 4,000 ₪.

זכויותיו של ירון נרשמו על שם ניצה בלשכת רישום המקרקעין ובחלוף 4 שנים ניצה התקשתה להתמודד עם מזונות ארבעת הילדים והגישה תביעה כנגד ירון לתשלום מזונות ילדים בסכום ריאלי. ירון חויב ב-6,000 ₪ כלומר הגדלה של 2,000 ₪ לחודש.

טענותיו כי ויתר על חלקו בדירה וכי יש להתחשב בנתון זה נדחו מאחר ובהסכם הגירושין לא ניתנה במפורש התייחסות לנושא זה, וגם לא נרשם שאם המזונות יוגדלו – אזי ירון יהיה זכאי להחזר חלקו ו/או לפיצוי כלשהו. גם לא נרשם כי התניות בהסכם הינן מכלול אחד וכולן שלובות..

לעיתים קורה כי במסגרת הסכם גירושין מוותר גבר על חלקו בדירת המגורים ואילו האשה עושה ויתורים בעניין מזונות הקטינים ומעמידה אותם על סכום נמוך יחסית, בהתחשב בכך שמקבלת היא את זכויותיו של הגבר בדירת המגורים או חלוקה שונה של הכספים והרכוש המשותף.

לאחרונה הגיע למשרדי גבר אשר ויתר על חלקו בדירת המגורים באחת מערי המרכז בשווי של כמה מאות אלפי שקלים, ובתמורה משלם הוא כ- 1000 ₪ כמזונות ילדים לכל אחד משני ילדי בני הזוג.

בחלוף שלוש שנים ממועד הגירושין בין הצדדים הגישה האם בשם הילדים תביעה למזונות ודורשת היא סכום נכבד למזונות הקטינים העולה בהרבה על מה שסוכם.

השאלה הנשאלת היא האם יש לאם התובעת בשם ילדיה סיכוי לזכות ומה קורה עם הויתור הרכושי של הגבר כלפי האשה?

התשובה לכך איננה מעודדת ובהרבה מקרים יצא הגבר במקרה כזה כשידו על התחתונה וכאשר המזונות יוגדלו מצד אחד ומצד שני לא יובא בחשבון הויתור הכספי/רכושי שערך.

הפתרון המוצע הוא כי במקום שני פרקים נפרדים המתייחסים למזונות ולרכוש, יהיה פרק משולב שבו יובהר בצורה ברורה שהויתור על הרכוש בשווי המוערך בXXXXX  יהווה חלק מתשלום המזונות ובמקרה של תביעת מזונות עצמאית בשם הילדים – יבוטל הויתור והרכוש ישוב לבעליו המקורי.

מנגנון כזה מבטיח ראשית שהאם לא תעתור בתביעת מזונות חדשה שכן הסיכון להפסד הרכוש הינו סיכון גדול ושנית במידה ובכל זאת מוגשת תביעה – יכול הבעל להשיב את המצב לקדמותו.

במקרה הרגיל גם אם בהסכם הגירושין נרשם שהתניות שלובות אין די בהסכם רגיל המתייחס למזונות ולרכוש כפרקים נפרדים ובלתי שלובים. גבר אינו יכול לקחת סיכון ולהסתמך על ההיגיון וההגינות של בית המשפט לענייני משפחה, ולקוות לטוב. אם נעשה ויתור משמעותי על רכוש - יש להגן על הויתור ולא להימצא במצב בו גם המזונות מוגדלים לאור התביעה וגם הויתור על הרכוש הינו מעשה מוגמר ובלתי הפיך.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+