איך תבטיחו שהירושה לא תגיע לידיים זרות ותחולק בצורה הוגנת

איך תבטיחו שהירושה לא תגיע לידיים זרות ותחולק בצורה הוגנת

 

איך תבטיחו שירושת ההורים לא תגיע לידיים זרות

ואיך תבטיחו שהירושה גם תחולק בצורה הוגנת בין ילדי המוריש

עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

 

ישנן לא מעט אפשרויות לקיפוח של הקרובים כתוצאה מירושה ואולם שתיים הן העיקריות שבהן:

  • אחד ההורים נפטר והשני שנותר אחריו, מתדרדר עם השנים, ויש צורך במטפל סיעודי שיחיה עמו 24/7. קיים סיכון שההורה יוריש את הרכוש למטפל בין אם הוא כרוך אחריו/ה ומכיר לו תודה על הטיפול המסור מרצון חופשי, ובין בשל השפעה בלתי הוגנת של המטפל/ת על ההורה.
  • אחד האחים מתקרב יתר על המידה להורים, נכנס כשותף לחשבון הבנק שלו, מתחיל לפעול בכספים, מקבל החלטות משמעותיות עבורו וכיוצ"ב, ובמקביל גורם להתרחקות של ההורה מן האחים האחרים וממדר אותם, אינו מוסר להם מידע חשוב אודות ההורה והפעולות שנעשות בשמו ואף מוציא בפועל כספים מן החשבון שאינם למחייתו של ההורה.

 

מה עושים כדי למנוע מצב של נישול היורשים הטבעיים מן הצוואה?

קודם כל חשוב להבהיר שאין פתרון מלא לכל הבעיות היכולות לצוץ בשל מחלוקות בגין ירושה.

עקרון על במשפט הישראלי הוא כי כל אדם זכאי לעשות ברכושו ככל העולה על דעתו וכי אדם יכול וזכאי להוריש את רכושו למי שהוא חפץ.  כידוע אדם רשאי להוריש את רכושו לזרים, לאגודות שונות, רשאי הוא להפלות בין ילדיו, לנשל את קרוביו מירושתו, ולהחליט עצמאית מה ייעשה ברכושו לאחר מותו.

כל הדברים נעשים במודעות מלאה ורצון חופשי, וכל עוד האדם כשר לפעולות משפטיות והצוואה נחתמת, ללא השפעה בלתי הוגנת לחץ, כפיה או עושק יכול מוריש לעשות ברכושו ככל העולה על רוחו, גם אם החלטותיו מקוממות או בלתי צודקות מההיבט המוסרי המצדיק חלוקה שוויונית בין ילדיו.

 

אפוטרופסות ופסולי דין

יחד עם זאת כאשר חשים שהאב או האם הקשישים או החולים, אינם צלולים דיים אם בשל גיל מבוגר ואם בשל מחלה או מכל סיבה אחרת, אפשר לבקש להכריז עליהם כחסויים וכפסולי דין במסגרת תביעה לאפוטרופסות. כל צוואה שתעשה לאחר מועד זה קרוב לוודאי שתחשב כפסולה בשל אי כשירות המצווה.  יחד עם הבקשה מגישים חוות דעת פסיכיאטרית, ועל כן סביר להניח שכל פעולה משפטית שתעשה על ידי ההורה בשלב זה או לאחריו תחשב כברת ביטול אם לא בטלה מעיקרה.

 

עריכת צוואה

אם ההורה צלול ובר דעת אפשר לנסות ולשכנע אותו לערוך צוואה ובה ינהג בהגינות ובשוויוניות כלפי כל הילדים וקרובי המשפחה הרלוונטיים. יחד עם זאת ישנם כאלה המסתייגים מעריכת צוואה, משום אמונה טפלה או חוסר רצון להכיר בעובדה שכולנו ברי חלוף ואנחנו זמניים על האדמה הזאת, ועל כן עריכת צוואה תגרום  להם אי נחת בלשון המעטה.  אם ניתן לשכנע את ההורה לערוך צוואה כאשר הוא עדיין במיטבו – מה טוב.

 

להיות עם האצבע על הדופק

להגיע לעיתים קרובות לבית ההורה הקשיש או החולה. להתעניין מה עשה, לאן הלך ועם מי. לשמור על קשר רציף וקבוע, ולהיות נוכח בבדיקות הרפואיות. לוודא שההורה לא ירגיש בודד או נטוש.  במקרה כזה קטנים הסיכויים שההורה מרצונו החופשי ינשל את ילדיו מהירושה.

 

לא לנתק קשר

לא לנתק קשר, יהא אשר יהא, גם אם החיים מאד עמוסים ואינם מותירים זמן לבקר את ההורה הקשיש או החולה, לא נכון יהיה להתנתק אלא ראוי נכון ורצוי לשמור עמו על קשר הן בשל היותו הורה שיש לכבד בערוב ימיו, והן בשל הסיכוי הגבוה שאם ישמר קשר, וההורה יראה את דאגת הילדים כלפיו, סביר להניח שלא ינשל אותם מהירושה מרצונו החופשי.

 

להיות ער לעובדה שאנשים עשויים להתלבש על אדם מבוגר ובודד יחסית

להיות עירני כלפי התנהגותו והתנהלותו של המטפל/ת של הקשיש/ה. להביא בחשבון מטפלים סיעודיים מניפולטיביים שלוקחים את הקשיש לעורך דין מטעמם וגורמים לו לחתום על צוואה, להוריש כספים ו/או רכוש למטפל לא מחמת הכרה טובה והכרת תודה על הטיפול המסור אלא מחמת חשש מהפעלת אלימות נפשית או פיסית על הקשיש אם לא יעשה זאת.  חשוב להיות גם בנקודה זו עם אצבע על הדופק כל הזמן, לבדוק את המטפלים, ולהיות קשוב לקשיש עצמו, ולנסות להבחין האם הוא חושש מהמטפל אם לאו.

 

כאשר יש מספר אחים להימנע ממצב שכל העול מוטל על אחד האחים או האחיות

כאשר אחד האחים או האחיות עושה את מירב העבודה הקשורה בדאגה להורה המבוגר או לטיפול היומיומי בו קיים סיכון לבידוד האחים האחרים, וליצירת השפעה בלתי הוגנת על ההורה המפתח תלות בילד המטפל.

אותו ילד גם יכול לקחת את הקשיש לעורך דין מטעמו אשר ינסח צוואה המורישה את מירב הרכוש או את כולו לאותו ילד המטפל בקשיש במסירות. אמנם מעורבות של נהנה גורמת לפסלות הצוואה, אך יהיה צורך להוכיח עובדה זו וגם את מידת המעורבות של הילד הנהנה מן הצוואה, דבר שאינו קל בהוכחה.

כל הילדים צריכים לקחת אחריות בטיפול בהורה הקשיש או החולה ואין להתפלא כי אם אתה מתנער עכשיו - אתה עשוי להצטער מאוחר יותר, שכן ההורה יבקש לתגמל את הילד שטיפל בו ולנשל לפחות חלקית, אם לא לחלוטין, את הילדים שניתקו עמו קשר או שמיעטו להגיע.

 

האם ניתן לפתור את הבעיה באמצעות הסכם שייערך בין הילדים בגין הירושה העתידית

לא ניתן לפתור את הבעיה באמצעות חתימה על הסכם בין יורשים, דהיינו כל הילדים בו הם מתחייבים כי יחלקו את הירושה שווה בשווה ביניהם בכל מקרה.  חוק הירושה אוסר על עסקאות בירושה עתידית ועל כן הסכם כזה בין ילדי המוריש אינו תקף.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+