איך מודיעים לבן או בת הזוג על רצונך להתגרש

איך מודיעים לבן או בת הזוג על רצונך להתגרש

איך מודיעים לבן או בת הזוג על רצונך להתגרש ומה הסיכונים הכרוכים בכך אם

לא התייעצת קודם עם עו"ד לענייני משפחה

עו"ד אלינור ליבוביץ, מומחית בגירושין גישור ודיני משפחה

מנהלת את פורום הגירושין בוואלה! מנהלת ובעלים של אתר gerushin.co.il

שון ודקלה היו נשואים 18 שנים כאשר דקלה הודיעה לשון על רצונה להתגרש. שון היה מופתע והמום. הוא לא צפה את זה מתקרב. הוא אמנם הבחין בהתרחקות של דקלה, אך ייחס את התרחקותה לשגרת החיים, לעומס בעבודה, ולאחריות הכרוכה בגידול הילדים.

דקלה הציעה לשון לפנות לגישור לגירושין על מנת לסיים את המחלוקות  והויכוחים בהסכם גירושין כולל, ושון החליט לשתף פעולה,  ולהגיע למספר פגישות גישור. לאחר שש פגישות נוסח הסכם גירושין ששיקף את ההסכמות אליהם הגיעו בני הזוג במהלך הגישור.

בעוד דקלה בודקת את ההסכם, הופתעה היא לגלות כי שון הגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני באמצעות עורך דין לגירושין, ובה כרך את הרכוש ו-איזון  המשאבים וכל מה שקשור בכספים, במקרקעין ובמטלטלין.

כתוצאה מכך הדיון ברכושם של בני הזוג ייעשה בבית הדין הרבני, שם הקרקע פחות נוחה עבור האשה במקרה זה, וקיים סיכון שמא תקופח בחלוקת הרכוש, אותו רכוש שאינו רשום על שמה.

ולמה הכוונה ברכוש שאינו רשום על שם האשה?

הכוונה היא לזכויות כספיות שהבעל צבר במקום עבודתו, ואשר מטבע הדברים רשומות על שמו. בבית המשפט לענייני משפחה סיכוייה של האשה לקבל פסק דין המצהיר כי יש לה זכות לקבל מחצית מן הזכויות הללו גבוהים עד מאד, לאור הלכת השיתוף בנכסים או לאור חוק יחסי ממון בין בני זוג, ואילו בבית הדין הרבני סיכוייה נמוכים במידה ניכרת לזכות באיזון משאבים.

הליך גישור הוא דבר נפלא כאשר בני הזוג מניחים את כלי המלחמה בצד, ואינם מעוניינים לנהל הליכים בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. בדרך זו חוסכים בני הזוג זמן רב, כספים רבים ותקופה ממושכת של עליות וירידות במצבם הפיסי והנפשי.

בו זמנית בשל מרוץ הסמכויות עשוי הליך הגישור להוות "כדור הרדמה". בן זוג החפץ להילחם מכל סיבה שהיא, יכול לשתף פעולה – לכאורה – בהליך הגישור ובמקביל להגיש תביעה לערכאה שהוא חפץ שתדון ברכוש, במשמורת או במזונות.

על כן מי שעובר הליך גישור ולא מגבה את עצמו מעבר לכך – נוטה לסמוך על בן או בת זוגו ולוקח סיכונים, שלעיתים מתממשים ולעיתים לא.

ההחלטה להתגרש מלווה בקשיים לא מעטים, אף אם מדובר בהחלטה הדדית של בני הזוג, לא כל שכן אם ההחלטה הינה חד צדדית. מאחר ועם פתיחת הליך הגירושין מתעוררים רגשות עזים, כעס, תסכול, נקמה ופגיעה – אין אפשרות לצפות את המהלכים של בן הזוג השני, והחלטות עשויות להתקבל בצורה לא רציונלית.

חלק גדול מן הקושי הכרוך בגירושין נובע מהצורך לספר לילדים על ההחלטה להיפרד ולהתגרש ולדאוג כי לא ייפגעו, בעקבות הגירושים. ילדים עשויים להיפגע מן הגירושין של הוריהם, וככל שתהליך הגירושים יהיה יותר מכוער ומלוכלך – כך יסבלו הילדים יותר.

הצעד הראשון והחשוב ביותר שיש לנקוט, במקביל לפניה ל-עורך דין לגירושין הוא לפנות להדרכה מקצועית בתחום הטיפולי/פסיכולוגי ולברר כיצד יש לבשר לילדים על ההחלטה להתגרש ומה ניתן לעשות, על מנת להקל עליהם הסתגלות לשינויים הצפויים כלומר:  לעצם הגירושין של ההורים, למעבר הדירה, ולשוני באורח החיים ולעיתים גם ברמת החיים.

הצעד הנוסף הינו בהיבט המשפטי, כאשר בני הזוג או מי מהם צריכים להחליט איך להתגרש ובאיזו דרך. האם ישכרו את שירותיו של עו"ד לגירושין אחד, משותף לשניהם, או שמא יפנה, כל צד, לעו"ד לגירושין אחר. יעוץ נכון לסייע לזוגות רבים, לסיים את  הליך הגירושין במהירות ובצורה מכובדת.

ומה היה על דקלה ושון?  כעבור מספר ימים חזרו בני הזוג לגישור. דקלה נדרשה על ידי שון לוותר על 200,000 ₪ לטובתו מסך הכל של הנכסים העומדים לרשותם.  דקלה ערכה חשבון לפיו שירותים משפטיים, פסיכולוגיים, אובדן זמן עבודה, ואולי גם כינוס נכסים על הדירה - יגיעו כדי 120,000 ₪ ונתנה לשון הצעה נגדית בה היתה נכונה לוותר על סך של 140,000 ₪, כך שבני הזוג, כבר אינם רחוקים מלסיים את כלל המחלוקות ביניהם בהסכם גירושין וממון כולל, ויש סיכוי סביר שהגישור יצלח.

 
ליצירת קשר לצורך קבלת יעוץ ראשוני, לתאום פגישה במחיר מוזל ונוח, וכן להצעת מחיר
טלפונים
טל במשרד – 03-6969916
03-6954380, 03-6963093
נייד למקרים דחופים
058-4919100
דואר אלקטרוני
אפשר לפנות בשאלות למייל - בכל שעה - 24 שעות ביממה, ונענה באופן מיידי
leibo22@zahav.net.il או leibolaw@zahav.net.il
טופס יצירת קשר


עו"ד אלינור ליבוביץ
25 שנים ותק בתחום הגירושין
גירושין מייסדת ובעליו של משרד עורכי דין
גירושין ונוטריון, הנחשב כאחד המובילים
והאיכותיים בתחום הגירושין.
קרא עוד על עורכת דין אלינור ליבוביץ....

לקבלת ייעוץ צרו

קשר 03-6969916


הרשמה לרשימת תפוצה
דואר אלקטרוני *
שם *
מעוניין לקבל עדכונים חודשים למייל
© כל הזכויות שמורות לאלינור ליבוביץ, עורכת דין גירושין
Google+